▬ lub ▬
▬ lub ▬
▬ lub ▬
▬ Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego może złożyć osoba, która utraciła obywatelstwo polskie przed dniem 1 stycznia 1999 roku w określonych okolicznościach: ▬
Na podstawie ustawy o obywatelstwie polskim (z dnia 15 lutego 1962 r.) utracił obywatelstwo polskie poprzez zrzeczenie się.
Na podstawie ustawy o obywatelstwie polskim (z dnia 8 stycznia 1951 r.) uzyskała obywatelstwo innego państwa po otrzymaniu odpowiedniego zezwolenia od władzy polskiej na zmianę obywatelstwa.
Na podstawie ustawy o obywatelstwie polskim (z dnia 8 stycznia 1951 r.) polski obywatel, przebywający za granicą, został pozbawiony obywatelstwa polskiego poprzez:
✓ naruszenie obowiązku wierności wobec ojczyzny (Państwa Polskiego);
✓ szkodził interesom Polski Ludowej;
✓ nielegalnie opuścił terytorium Państwa Polskiego po dniu 09.05.1945 r.;
✓ nie powrócił do kraju, pomimo wezwanie właściwej władzy;
✓ uchylał się od obowiązku wojskowego;
✓ został skazany w państwie obcym za zbrodnię lub jest przestępcą wielokrotnym (tzw. recydywistą).
Pozytywnie rozpatrzony wniosek kończy postępowanie, a minister właściwy do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej stwierdza przywrócenie obywatelstwa polskiego.
Na podstawie ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego (z dnia 20 stycznia 1920 r.) utraciła obywatelstwo polskie poprzez:
✓ uzyskanie obywatelstwa innego państwa;
✓ piastowania urzędu publicznego w państwie obcym;
✓ pełnienie służby wojskowej w innym państwie bez zgody właściwego organu administracji rządowej.
▬ lub ▬
Gdy wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, wnioskodawca może złożyć w terminie 14 dni wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, co spowoduje ponowne zbadanie sprawy przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
By rozpocząć procedurę przywracania obywatelstwa, wnioskodawca musi przedstawić dokumenty takie jak:
✓ dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy;
✓ akt stanu cywilnego;
✓ fotografie.
Kolejnym sposobem na uzyskanie polskiego obywatelstwa, jest jego przywrócenie. Czynności tej dokonuje minister właściwy do spraw wewnętrznych w drodze decyzji. Przywrócenie obywatelstwa polskiego może domagać się osoba, która utraciła obywatelstwo polskie przed 01.01.1999 r.
Jesteśmy z Polski i specjalizujemy się w pomocy prawnej cudzoziemcom, oferując wsparcie w procesach przed organami administracji publicznej. Naszym celem jest satysfakcja klienta, dlatego oferujemy profesjonalną obsługę dostosowaną do indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem pilnych sytuacji i oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.
ul. Macieja Kamieńskiego 5A/18
80-171 Gdańsk
✉︎ kontakt@lex-arte.com