Wizy

  1. pl
  2. en
  3. es
  1. pl
  2. en
  3. es
Kompleksowa obsługa prawna cudzoziemców
Wizy - Wiza Schengen (wiza typu C), wiza krajową (wiza typu D), tranzytowa wiza lotniskowa (wiza typu A) jak uzyskać?

▬  Tranzytowa wiza lotniskowa typu A  

 

Tranzytowa wiza lotniskowa (wiza typu A) umożliwia tranzyt przez międzynarodową strefę tranzytową. Oznacza to możliwość podróżowania przez jeden lub kilka polskich portów lotniczych. Charakteryzuje się krótkim okresem ważności - zazwyczaj 5 dni. Jest jedną z najrzadziej wydawanych wiz.

▬  Wiza krajowa typu D  ▬ 

 

Wiza krajowa (wiza typu D) umożliwia wjazd i pobyt w Polsce obcokrajowcowi przez okres dłuższy niż 90 dni. Wiza może zostać wydana na maksymalnie 365 dni. Gdy wiza została wydana na krótszy czas, w wyjątkowych okolicznościach może zostać przedłużona maksymalnie do 365 dni. Dodatkowo wiza krajowa umożliwia podróżowanie po wszystkich państwach strefy Schengen na zasadach określonych dla wizy Schengen (obcokrajowiec może przebywać w innym kraju niż Polska nie dłużej niż 90 dni w każdym kolejnym 180-dniowym okresie).

▬  Wiza Schengen typu C  

 

Wiza Schengen (wiza typu C) umożliwia wjazd i pobyt na terytorium państw strefy Schengen. Obcokrajowiec może przebywać w strefie Schengen nie więcej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.

 

Wiza Schengen może być jednolita lub ograniczona terytorialnie. Pierwsza z nich uprawnia do poruszania się po całej strefie Schengen, natomiast druga ogranicza możliwość poruszania się do krajów strefy Schengen wyszczególnionych w wizie. Obecnie do  strefy Schengen należy 27 państw, w tym 23 z nich należą do Unii Europejskiej.

Pozytywne rozpatrzenie sprawy o wydanie wizy jest dokonywane przez konsula lub ministra właściwego do spraw zagranicznych, a konsekwencją jest wydanie wizy określonego typu.

W przypadku negatywnego rozpatrzenia sprawy wnioskodawca może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

▬  Rozpatrzenie wniosku  

Cel wizy determinuje dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o wydanie wizy.

Zazwyczaj będą to:

✓ dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy;

 fotografia;

 podróżne ubezpieczenie medyczne.

 

A także dokumenty potwierdzające, w jakim celu wiza ma zostać wydana:

✓ dokumenty potwierdzające cel podróży;

 posiadanie odpowiednich środków finansowych.

▬  Rodzaje wiz  

Obcokrajowiec może wystąpić o wizę Schengen (wiza typu C), wizę krajową (wiza typu D) oraz o tranzytowe wizy lotniskowe (wiza typu A) w polskich placówkach konsularnych. Każda wiza posiada okres ważności, który jest uzależniony od rodzaju wizy i celu jej wydania. Cel wydania wizy może być różny - może to być chęć podjęcia nauki, odwiedzenia rodziny lub zwiedzenia kraju. Obecnie wyróżnia się około 30 powodów, dla których możliwe jest uzyskanie wizy. Ważne jest, aby cel wydania wizy był uzasadniony.

▬  Wymogi formalne wniosku o wydanie wizy  

Wiza jest dokumentem, który umożliwia przekroczenie granicy, a także pobyt w Polsce. Placówka dyplomatyczna (konsulat) państwa, do którego obcokrajowiec zamierza wyjechać, jest uprawniona do wystawienia wizy. To, czy obywatel konkretnego państwa może wjechać na terytorium Polski bez wizy zależy od umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a krajem pochodzenia obcokrajowca. Możliwe jest poruszanie się w tzw. ruchu bezwizowym, co oznacza, że nie jest konieczne uzyskanie wizy, aby przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi krajami. 

▬  Wprowadzenie  

  O nas 

Jesteśmy z Polski i specjalizujemy się w pomocy prawnej dla cudzoziemców, oferując wsparcie w postępowaniach przed organami administracji publicznej. Naszym celem jest satysfakcja klienta, dlatego oferujemy profesjonalną obsługę dostosowaną do indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem pilnych sytuacji i oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.

  Jesteśmy tutaj  

  Kontakt z nami  

ul. Macieja Kamieńskiego 5A/18

80-171 Gdańsk

✉︎ kontakt@lex-arte.com