W przypadku negatywnego rozpatrzenia sprawy, wnioskodawca może odwołać się do wojewody w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.
Pozytywne rozpatrzenie sprawy skutkuje wydaniem przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego decyzji o transkrypcji zagranicznego aktu stanu cywilnego.
Należy pamiętać o tym, że dokumenty urzędowe wystawione przez państwa Unii Europejskiej nie wymagają legalizacji, natomiast dokumenty urzędowe z państw nienależących do unii europejskiej wymagają wcześniejszej legalizacji lub tzw. klauzuli apostille. Klauzula apostille to urzędowe poświadczenie dokumentu, które pozwoli na posłużenie się takim dokumentem w postępowaniu przed organem administracji publicznej w Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o klauzuli apostille
By kierownik Urzędu Stanu Cywilnego mógł zarejestrować zagraniczny akt stanu cywilnego, wnioskodawca musi przedstawić dokumenty takie jak:
✓ oryginał aktu urodzenia, aktu małżeństwa lub aktu zgonu;
✓ tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia, aktu małżeństwa lub aktu zgonu (nie wymaga się tłumaczenia aktów wydanych na drukach wielojęzycznym (z krajów UE));
✓ dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy.
Osoba, której dotyczy zagraniczny akt stanu cywilnego może żądać wpisania do polskiego rejestru stanu cywilnego:
✓ aktu urodzenia;
✓ aktu małżeństwa;
✓ aktu zgonu.
Jesteśmy z Polski i specjalizujemy się w pomocy prawnej cudzoziemcom, oferując wsparcie w procesach przed organami administracji publicznej. Naszym celem jest satysfakcja klienta, dlatego oferujemy profesjonalną obsługę dostosowaną do indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem pilnych sytuacji i oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.
ul. Macieja Kamieńskiego 5A/18
80-171 Gdańsk
✉︎ kontakt@lex-arte.com