Pozytywne rozpatrzenie sprawy skutkuje wydaniem przez wojewodę decyzji o zezwoleniu na pobyt długoterminowy rezydenta UE.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia sprawy, wnioskodawca może odwołać się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.
By móc złożyć wniosek, wnioskodawca musi przedstawić dokumenty takie jak:
✓ dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy;
✓ dokument potwierdzający prawo do lokalu mieszkalnego;
✓ umowę o pracę;
✓ certyfikat potwierdzający znajomość języka polskiego (nie dotyczy osób poniżej 16 roku życia);
✓ fotografie.
Wniosek może zostać złożony przez obcokrajowca, który:
✓ przebywa na obszarze Polski dłużej niż 5 lat;
✓ posiada pracę lub prowadzi działalność gospodarczą z której regularnie czerpie dochód (przez ostatnie 2 lata);
✓ posiada ubezpieczenie zdrowotne;
✓ wynajmuje lub jest w posiadaniu lokalu mieszkalnego na ternie Polski.
Zezwolenie na pobyt długoterminowy rezydenta UE jest jedną z form pobytu stałego. Takie zezwolenie mogą otrzymać obcokrajowcy, którzy nie posiadają Polskich krewnych ale mimo to obecnie Polska stanowi dla nich centrum życia społecznego i ekonomicznego oraz chcą się osiedlić na terenie Polski.
Uzyskanie zezwolenia na pobyt długoterminowy rezydenta UE niesie ze sobą wiele korzyści, bowiem umożliwia legalną pracę na terytorium Polski, a także stwarza możliwość pozytywnego rozpatrzenia wniosku o uznanie za obywatela polskiego (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uznaniu za obywatela polskiegok
Kartę pobytu długoterminowego rezydenta UE należy odnawiać co 5 lat.
Jesteśmy z Polski i specjalizujemy się w pomocy prawnej cudzoziemcom, oferując wsparcie w procesach przed organami administracji publicznej. Naszym celem jest satysfakcja klienta, dlatego oferujemy profesjonalną obsługę dostosowaną do indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem pilnych sytuacji i oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.
ul. Macieja Kamieńskiego 5A/18
80-171 Gdańsk
✉︎ kontakt@lex-arte.com